" denizin ortasında, mumyalar sofrasında"

Zu - (2009) Carboniferous


Download hosted by Rapidshare.com
Paleontolojiye giriş bağlamında ilk sürüngenlerin dünya üzerinden yürümeye başladığı, Lavrasya ve gondwana kıtalarının çarpışarak tek bir dünya kıtasını oluşturduğu bol tektonikli ve yaşam patlamalı bir çağın ismine karşılık gelen Carboniferous ( Karbonifer ) ismindeki albümleriyle çılgıncasına müzik yapan bir gruptan bahsedesim var bugün

Sınıfsal bağlamda türlerin karışımı hadisesine girerek açıklamanın zor olacağı bir grup Zu, ilk olaraktan demek istediğim indie veya benzeri bir şey olmadıkları çok şükür. Bunun haricinde speed metal babında avangart- free jazz yapıyorlar desem sanıyorum pek yanlış olmayacak, yine de etiketlere takılmamak lazım.

Kendilerinden bihaberliğimizi gidermek babında İtalyan üç müzisyenden oluşan Zu’nun 97 yılından beri aktif olarak müzik kariyerini sürdüğünü görüyoruz. Bu süre içinde The Stooges’den Steve Mackay, Fugazi’den Joe Lally ve Guy Picciotto, Sonic Youth’s Thurston Moore, Can’den Damo Suzuki ve daha bir çok usta caz müzisyenleriyle aynı sahneyi paylaştıklarını görerek kendilerini geç tanımaktan üzüntü duyduğumu belirtmek istiyorum. – tanrı müzik bloglarını korusun-

“Carboniferous” albümüne gelirsek, otobüste türlü metal müziğin sesini kökleyerek kulaklıklarından çıkan sesin çevresindekilere de ulaşmasını umarak ne kadar da yüksek volümlü ve harika bir müzik dinlediğini yolculuğu sırasında çevresindekileri kanıtlamaya çalışan müziksever caka satıcı genç hissiyatına sokabiliyor insanı bazı bazı. Lakin bunun haricinde albümün insanın gerçek anlamda içini sıkıntıya sokan veya içindeki bir şeyleri yerine oturtan bir şeyler barındırdığını düşünüyorum.

Müziğin insanı içinde bulunduğu zaman diliminden kopararak ve aynı anda bulunduğu ruh halinin iç sesini usulca kendi kendimize fısıldamamıza yarayan sihrinin bütün unsurlarına sahip bir albüm Carboniferous. Liquid Tension Ecperiment tadında diyesim var dümdüz progressive eserlerden çok daha dolu geliyor kulağa.

Sonuçta bir lansman partisi babında türlü çeşit müzikler arasında füzyon mutfağına açık büfe şeklinde algılansın istemiyorum Zu’nun, direkt siyah t-şört zamanlarına ve üniversiteyi yeni kazanmış terli metalci ruh hallerine ithaf ediyorum ve her türlü dinlemeden duramıyorum. Size de tavsiye ediyorum.


5 .:

 1. brandon said...

  varan 1) liquid tension experiment vardı hakkaten ooooluuuuummmm.... vayamuğa.
  varan 2) dergiye koyulası yazı olduğunu hissettim.
  varan 3) bu hissin hemen akabinde suçluluk duygusuna kapıldım, excuse moi, mon editeur.

  ve word verification: bomsills. maygad.  

 2. esnik vörsun said...

  o değilde dergi boklara geldi,,kodlarda bi olaylar var çözmeye çalışıyoz ondan buraya koydum yazıyı.. işler karışık anacım... liquis tenşın eksperimıntın bokunu yiyim , dımdırıdırdım  

 3. Urufixx said...

  Zu'nun bahsetmekte olduğunuz albümü olgunluk seviyesinde,Mike Patton'un da desteklediği gerçekten mükemmel bir çalışma.Albümden bahsediş tarzınız çok hoşuma gitti.Eleştirilerinize katılıyorum.Teşekkürler..  

 4. Radnor said...
  This comment has been removed by the author.
 5. esnik vörsun said...

  siz de sağolun yorumu esirgemediğiniz için ,yeni eski bütün işlerini edinmek gerek cidden bu abilerin.  


 

2009-2016 Amme Hizmeti -sonikatak-